Regulamin 13 MPA 2013/2014 w Gdańsku
REGULAMIN MISTRZOSTW POLSKI Amatorów w Hokeju na Lodzie
Mistrzostwa Polski Amatorów w Hokeju na Lodzie (zwane dalej MPA) organizowane są przez Federację Amatorskich Drużyn Hokeja na Lodzie (zwaną dalej Federacją).
I. Poziomy rozgrywek, cel
- Rozgrywki MPA prowadzone są na poziomie:
- Dywizji I - 16 zespołów - wyłonienie Mistrza Polski,
- Dywizji II - 12 zespołów - wyłonienie dwóch zespołów awansujących do Dywizji I,
- Gier barażowych do MPA Dywizji II.
- Zasady Rozgrywek w poszczególnych sezonach oraz dla poszczególnych Dywizji określa Zarząd Federacji, system rozgrywek wynika z ilości drużyn potwierdzających/ zgłaszających się do MPA.
- Terminarz MPA oraz kalendarz gier barażowych określa Zarząd Federacji i udostępnia na oficjalnej stronie Federacji www.hokejamatorski.pl.
- Celem rozgrywek MPA jest:
- Wyłonienie Mistrza Polski Amatorów w Hokeju na Lodzie,
- Klasyfikacja drużyn zgodnie z miejscami, jakie zajmą w poszczególnych Dywizjach.
II. Warunki uczestnictwa
- Wpisowe nie podlega zwrotowi za wyjątkiem nieprzeprowadzenia zawodów z winy Organizatora lub innych nieprzewidzianych przyczyn zewnętrznych.
- Brak wpłaty wpisowego w określonych i podanych wcześniej przez Zarząd Federacji (decyduje data wpływu) skutkuje utratą prawa do udziału w zawodach MPA.
- Drużyna, która wycofa się po zgłoszeniu lub zostanie zdyskwalifikowana w trakcie weryfikacji lub w czasie turnieju - zostanie ukarana roczną dyskwalifikacją (każdy zawodnik występujący na liście zgłoszeniowej podlega ww. karze) lub spadnie do niższej Dywizji (o ile wystartuje).
III. Odpowiedzialność, ubezpieczenie
- Drużyny uczestniczące w MPA, ponoszą wszelkie koszty związane z transportem, zakwaterowaniem i wyżywieniem.
- Organizator zawodów MPA zapewnia: taflę lodowiska, szatnie, obsadę sędziowską, krążki do gry, wodę mineralną oraz podstawową opiekę medyczną.
- Organizator zawodów nie ubezpiecza uczestników MPA, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne urazy, kontuzje zawodników oraz inne szkody powstałe w czasie trwania turnieju. Zawodnicy grają na własną odpowiedzialność, deklarując to własnoręcznym podpisem potwierdzającym zapoznanie się z regulaminem zawodów.
- Za mienie i sprzęt zawodników pozostawiony w szatniach oraz obiekcie lodowiska Organizator nie ponosi odpowiedzialności. Za klucz od szatni odpowiedzialny jest przedstawiciel danej drużyny.
IV. Zgłoszenie zawodników
- Drużynę reprezentuje kierownik bądź kapitan zespołu. Osoby te są odpowiedzialne za uprawnienie swoich zawodników do gry oraz jako jedyne uprawnione są do kontaktów z Organizatorem.
- Zawodnik może być zgłoszony w składzie tylko jednej drużyny, zgodnie z obowiązującą listą zgłoszeniową zespołów uczestniczących w MPA (wzór listy stanowi załącznik nr 1 niniejszego regulaminu).
- Skład drużyny, od chwili jej zgłoszenia do końca trwania MPA nie może ulec zmianie. Jakiekolwiek zmiany będą skutkować dyskwalifikacją danej drużyny z zawodów i przyznaniem walkowerów rywalom.
- Zgłoszenie drużyny i przystąpienie do zawodów MPA jest równoznaczne z wyrażeniem zgody zawodników na przetwarzanie ich danych osobowych zawartych w listach zgłoszeniowych drużyn oraz oświadczeniach zawodników dla potrzeb niezbędnych do organizacji i przeprowadzenia zawodów MPA.
- Każdy zawodnik (uczestnik MPA), ma obowiązek posiadania dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Przedstawiciel drużyny przed każdym meczem ma obowiązek przekazać sędziemu technicznemu (ew. sekretarzowi zawodów) komplet dowodów tożsamości, zawodników uczestniczących w danym spotkaniu. W przypadku braku dowodu tożsamości danego zawodnika wystawionego do gry, będzie on traktowany jako zawodnik nieuprawniony do gry.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości wobec tożsamości zawodnika, jego uprawnień do gry w danym zespole, kapitan bądź kierownik drużyny ma prawo przed meczem (jak również w trakcie i po danym spotkaniu), sprawdzić w obecności Organizatora i sędziego technicznego, tożsamość danego zawodnika na podstawie drużynowej listy zawodników i dowodu tożsamości.
V. Zasady rozgrywania spotkań, definicja amatora
- Drużyna gospodarzy (zapisana jako pierwsza w terminarzu) zobowiązana jest do gry w strojach koloru jasnego, zaś drużyna gości – koloru ciemnego – chyba, że zainteresowane zespoły ustalą inaczej.
- Zawodników każdej drużyny obowiązuje jednolity kolor koszulek. Obowiązkowe są również numery na koszulkach. Zawodnicy niespełniający tych wymogów nie mogą być dopuszczeni do gry w danym spotkaniu.
- W trakcie trwania danego spotkania, w boksie zawodników może przebywać maksymalnie 6 osób funkcyjnych danej drużyny posiadających stosowne identyfikatory.
- W spotkaniach MPA mogą występować drużyny składające się z zawodników "amatorów", w liczbie: maksymalnie 20 + 2 i minimalnie 5 + 1.
- Pod pojęciem "amator" rozumie się zawodnika: - płci męskiej lub żeńskiej, posiadającego obywatelstwo polskie, który ukończył 18 rok życia - który w trakcie swojej kariery nie uczestniczył w rozgrywkach organizowanych przez PZHL tj. PLH, Ekstraliga, PHL, I liga, II liga (do sezonu 2011/12) oraz Puchar Polski, Puchar Ligi. - który uczestniczył m.in. w rozgrywkach PZHL, w kategorii juniora młodszego i juniora, przy czym musi mieć ukończone 26 rok życia (rocznikowo).
VI. Obowiązujące przepisy gry, podział na grupy, punktacja
- Zawody MPA rozgrywane będą zgodnie z obowiązującymi przepisami gry w Hokeja na lodzie (PZHL, IIHF) z uwzględnieniem poniższych punktów:
- zabrania się atakowania ciałem podczas gry,
- zabrania się stosowania strzału z tzw. "klepki" (dopuszczalny zamach kija - do wysokości kolan strzelającego).
- Obowiązujący czas gry z uwzględnieniem podziału na tercję:
- zgodnie z zatwierdzonymi zasadami rozgrywek MPA
- Podział na grupy oraz zasady tego podziału, określone są przez Zarząd Federacji.
- O kolejności drużyn w tabeli decyduje ilość zdobytych punktów:
- za zwycięstwo, przyznaje się 3 punkty,
- za remis, przyznaje się 1 punkt.
- Spotkania MPA, prowadzić muszą licencjonowani arbitrzy PZHL:
- w fazie grupowej, dwóch sędziów (głównych),
- w fazie zasadniczej, trzech sędziów (jeden główny + dwóch asystentów).
VII. Kary, walkowery, odpowiedzialność za zawodników i osoby towarzyszące
- Zawodników obowiązuje kompletny sprzęt hokejowy. Brak jakiegokolwiek z elementów powoduje nałożenie na zawodnika kary 2 min. + kary meczu (20 min). Sprzęt hokejowy zawodnika musi obowiązkowo składać się z: kasku, nagolenników, kamizelki (bodików), nałokietników, rękawic, spodenek, łyżew.
- Jeżeli podczas trwania zawodów MPA, stwierdzi się fakt uczestnictwa zawodnika nieuprawnionego do gry, obowiązującą karą jest:
- wykluczenie zawodnika oraz drużyny z trwających zawodów,
- weryfikacja uzyskanych rezultatów na walkowery (0:5).
- Za niestawienie się drużyny na spotkanie, odmowę jego rozpoczęcia (w obu tych przypadkach do 10 minut po upływie wyznaczonego czasu gry) oraz za samowolne opuszczenie tafli lodowiska w czasie gry (za wyjątkiem, gdy ilość zawodników będzie mniejsza niż 5 + 1, np. z powodu kontuzji graczy) - wymierza się karę walkowera (0:5) - za wyjątkiem sytuacji, gdy w momencie opuszczenia przez drużynę tafli lodowiska, rywal osiągał wynik korzystniejszy niż walkower.
- Drużyny, zawodnicy oraz osoby towarzyszące tj. zawodnicy cywilni nieuczestniczący w meczu z różnych powodów m.in. odbywających karę dyskwalifikacji, kontuzjowani, kibice, trenerzy, oraz inne niewymienione tu osoby podlegają odpowiedzialności karnej przed, w czasie i po zakończeniu spotkania, na całym obszarze obiektu, na którym odbywają się zawody.
- Każda drużyna jest odpowiedzialna za zachowanie swoich zawodników, kibiców, sympatyków oraz osób utożsamiających się z danym zespołem. Wszelakie niewłaściwe zachowania, utrudnianie gry, używanie ordynarnego, obraźliwego języka, wulgarnych i lżących słów (bez stopniowania obelg na lżejsze czy cięższe), pogróżek, ostentacyjnych gestów, gwałtowne protesty i agresywne zachowywanie się, prowokacje, bójki itp. ww. osób przed, w trakcie i po meczu w stosunku do osób biorących udział w grze, sędziego, osób funkcyjnych i innych osób, obciążają konto danej drużyny, co może spowodować: nie rozpoczęcie, przerwanie bądź przedwczesne zakończenie meczu. W takiej sytuacji na drużynę zostaje nałożona kara w postaci odjęcia 2 punktów, a w szczególnych wypadkach nawet wykluczenie z zawodów MPA.
- Zawodnik, który otrzyma karę meczu lub karę meczu za niesportowe zachowanie się jest automatycznie zawieszony w prawach zawodnika. W przypadku nałożenia kary większej (5 minut) + kary meczu za niesportowe zachowanie wynikającej z następujących obowiązujących przepisów gry w hokeja na lodzie: 520 a, 520 b, 521 b, 522 a, 522 b, 523 a, 524 a, 524 b, 525 a, 525 b, 526 a, 526 b, 528 e, 528 h, 528 i, 530 a, 530 b, 533 a, 533 b, 536 a, 536 b, 537 a, 537 b, 537 c, 538 b, 539 a, 539 b, 540 a, 541 - pierwsze tego typu przewinienie nie powoduje odsunięcia zawodnika od udziału w następnym meczu. Każde następne przewinienie wynikające z ww. artykułów wyklucza automatycznie gracza z udziału w następnym meczu i tak: drugie – 1 mecz, trzecie – 2 mecze, czwarte i więcej – 3 mecze.
- Zawodnik ukarany karą meczu, wynikającą z następujących przepisów gry: 520 a, b – rzucenie na bandę, 522 a, b – natarcie, 524 a, b - podcięcie, 525 a, b – atak kijem trzymanym oburącz, 526 a, b – atak łokciem, 528 b, e, f, g, j - bójka na pieści lub ostrość, 530 a, b – atak wysoko uniesionym kijem, 533 a, b – zahaczanie, 536 a, b - atak kolanem, 537 a, b, c – uderzanie kijem, 539 a, b – spowodowanie upadku przeciwnika, jest automatycznie zdyskwalifikowany na 2 kolejne mecze.
- Zawodnik ukarany karą meczu wynikającą z następujących przepisów gry: 521 b, c – atak trzonkiem kija, 523 a, b – atak z tylu, 529 – uderzenie głowa, 538 b, c – kłucie końcem kija, 540 a, b – atak w okolice głowy lub szyi, jest automatycznie zdyskwalifikowany na 3 kolejne mecze.
- Zawodnik lub funkcjonariusz drużyny ukarany karą meczu wynikającą z następujących przepisów gry: 535 – kopniecie przeciwnika, 527 – nadmierna ostrość w grze, 550 f; 551 d jest automatycznie zdyskwalifikowany na 4 kolejne mecze.
- Zawodnik lub funkcjonariusz drużyny ukarany karą meczu wynikającą z następujących przepisów gry: 550 f, 551 d – atak na osobę urzędową, opluwanie kogokolwiek jest automatycznie zdyskwalifikowany na 5 kolejnych spotkań.
- Zawodnik lub funkcjonariusz drużyny ukarany karą meczu za niesportowe zachowanie się wynikającą z następujących przepisów gry: 528 d, f, g; 550 b, d, e; 551 b, c, e; 562 c, d; 565; 568 jest automatycznie zdyskwalifikowany w następnym meczu.
- Zawodnik ukarany dwukrotnie w jednym spotkaniu karą za niesportowe zachowanie się (10 minut), co spowodowało automatycznie nałożenie kary meczu za niesportowe zachowanie jest automatycznie zdyskwalifikowany w następnym meczu.
- Zawodnik, który dopuści się zachowania wyjątkowo brutalnego wobec innych zawodników lub sędziów, zostanie ukarany karą dyskwalifikacji do końca trwania turnieju, przy czym całość zdarzenia będzie musiała być opisana przez sędziego w protokole meczu, który będzie podstawą do wyegzekwowania kary.
- Kara walkowera obustronnego ma zastosowanie w przypadku, gdy obie drużyny popełniają przewinienia karane walkowerem (0 punktów, 0:5 bramki).
VIII. Postanowienia końcowe
- Wszystkie sprawy sporne, skargi, wnioski rozpatrywane będą w trybie natychmiastowym tuż po zakończeniu danego spotkania.
- Prawo interpretacji niniejszego regulaminu, wnoszenia jakichkolwiek zmian czy poprawek przysługuje tylko i wyłącznie Organizatorowi zawodów.
- Regulamin zawodów MPA, został zatwierdzony przez Zarząd Federacji, w dniu 15.10.2013 po konsultacjach z drużynami.
ZASADY ROZGRYWEK XIII MISTRZOSTW POLSKI AMATORÓW Dywizji I sezon 2013/14
Komunikat nr 2
I. Organizator, czas, miejsce
- XIII Mistrzostwa Polski Amatorów w Hokeju na Lodzie Dywizji I (zwane dalej XIII MPA), rozegrane zostaną w Gdańsku, w terminie:10-13.04.2014 roku.
- Organizatorem zawodów XIII MPA jest: Federacja Amatorskich Drużyn Hokeja oraz Trójmiejska Liga Hokeja na prawach współorganizatora.
- Zawody przeprowadzone zostaną na lodowisku: w Hali Olivia.
II. Warunki uczestnictwa, płatności
- Warunkiem uczestnictwa w XIII MPA, jest:
- wpłata wpisowego za udział w ww. zawodach, w wysokości 2 200,00 – płatne jednorazowo, do 01.03.2014
- dostarczenie listy zawodników (maksymalnie 25 graczy) na adres e-mailowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , do wiadomości: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , w terminie do 31.12.2013 roku.
- Wpisowe należy uiścić na konto Organizatora MPA:
46 1140 1065 0000 4851 0500 1001 (m.Bank S.A.)
Trójmiejska Liga Hokeja
Knyszyńska 9/4
80-180 Gdańsk
Tytuł wpłaty: Wpisowe do XIII Mistrzostw Polski Amatorów w Hokeju na Lodzie. - Wpisowe nie podlega zwrotowi za wyjątkiem nieprzeprowadzenia zawodów z winy Organizatora lub innych nieprzewidzianych przyczyn zewnętrznych.
- Brak wpłaty wpisowego ww. terminach (decyduje data wpływu) skutkuje utratą prawa do udziału w zawodach XIII MPA.
III. Organizator, terminy, miejsce
- Obowiązujący czas gry z uwzględnieniem podziału na tercje:
- w fazie grupowej i mecz o utrzymanie 2 połowy x 15 minut (bez renowacji lodu),
- w ćwierćfinałach, 2 połowy x 20 minut ( bez renowacji lodu)
- w fazie półfinałowej i finałowej, 3 tercje x 15 minut (z renowacją lodu, między 2 a 3 tercją).
- Podział na grupy oraz zasady tego podziału, określone zostały przez Zarząd Federacji Amatorskich Drużyn Hokeja, na oficjalnym losowaniu grup, które odbyło się w dniu 21.12.2013 roku w Gdańsku.
- Grupa A - Pionier Tychy, Sielec Sosnowiec, Oliwa Hockey Team, Vikings Oświęcim
- Grupa B - Wojownicy Oświęcim, Dragons Gdańsk, Mad Dogs Sopot, Nesta Toruń
- Grupa C - Zagłębie Sosnowiec, Górale Nowy Targ, Sigma Katowice, GKH Gdynia
- Grupa D - Polonia Bytom, Krynickie Diabły, Goldwell Gdańsk, Cracovia Amatorzy
IV. Punktacja, zasady awansu
- O kolejności drużyn w tabeli decyduje ilość zdobytych punktów:
- za zwycięstwo, przyznaje się 3 punkty,
- za remis, przyznaje się 1 punkt,
- za przegraną, przyznaje się 0 punktów.
- W przypadku uzyskania równej liczby punktów przez dwie lub więcej drużyn, o kolejności miejsca w tabeli decydują:
- przy dwóch drużynach:
- liczba zdobytych punktów w spotkaniach pomiędzy tymi drużynami,
- liczba zdobytych bramek w spotkaniach pomiędzy tymi drużynami,
- korzystniejsza różnica bramek ze wszystkich spotkań (+/-)
- większa liczba strzelonych bramek,
- przy trzech drużynach, obowiązuje zasada tzw. "małej tabeli", gdzie o kolejności miejsca w tabeli decyduje korzystniejszy bilans punktów z bezpośrednich spotkań pomiędzy zainteresowanymi drużynami, a następnie:
- korzystniejsza różnica bramek,
- większą liczba zdobytych bramek,
- korzystniejsza różnica bramek ze wszystkich spotkań.
- gdy powyższe kryteria nie pozwolą na ustalenie kolejności w tabeli o miejscu poszczególnych drużyn decyduje klasyfikacja końcowa XII MPA.
- przy dwóch drużynach:
- Awans do 1/4 finału uzyskają drużyny, które w tabeli końcowej danej grupy eliminacyjnej, zajmą miejsca pierwsze i drugie w swoich grupach.
- W spotkaniach 1/4 finału, obowiązuje rozstawienie dla drużyn: A1, B1, C1, D1
- Obowiązujący układ par dla 1/4 finału: A1–B2, B1–A2, C1-D2, D1-C2,
- Terminarz będzie dostępny na oficjalnej stronie zawodów i na stronie www.hokejamatoski.pl.
- Spotkania XIII MPA, prowadzić będą licencjonowani arbitrzy PZHL:
- w fazie grupowej, dwóch sędziów (głównych),
- w fazie zasadniczej, trzech sędziów (jeden główny + dwóch asystentów).
V. Schemat rozgrywek
Grupa A: 1. 2. 3. 4. |
Grupa B: 1. 2. 3. 4. |
Grupa C: 1. 2. 3. 4. |
Grupa D: 1. 2. 3. 4. |
Baraż o utrzymanie w Dywizji I A4-B4 C4-D4 |
|||
Ćwierćfinały: A1 - B2 B1 - A2 C1 - D2 D1 - C2 |
|||
Półfinały: (A1-B2) - (B1-A2) (C1-D2) - (D1-C2) |
Zarząd Federacji Amatorskich Drużyn Hokeja
ZAŁĄCZNIKI:
- 13MPA Dywizja I - Regulamin
- 13MPA Dywizja I - Zasady rozgrywek
- 13MPA Dywizja I - Oświadczenie do regulaminu
- 13MPA Dywizja I - Plan czasowy
Poprawiony: poniedziałek, 31 marca 2014 20:30