XIII MPA - Medaliści poprzednich edycji

13 MPA w Gdańsku

Trzynaste Mistrzostwa Polski Amatorów w hokeju na lodzie (Gdańsk 2014) startują już za dwa dni, dziś przygotowaliśmy dla Was artykuł o medalistach poprzednich 12 edycji. Impreza rozgrywana jest od 2002 roku, kiedy to po raz pierwszy w Sosnowcu zmierzono się o tytuł najlepszej drużyny w kraju.

Pierwszym mistrzem została drużyna - BPT-H Bogucice. Wicemistrzostwo wywalczył zespół gospodarza turnieju – Zagłębie Sosnowiec, a stawkę na podium uzupełnili gracze Sparty Wujek.

Rok później czempionat odbył się również w Sosnowcu i po raz pierwszy na najwyższym stopniu podium stanął Sielec Sosnowiec, dalej AKH Tychy, z brązowym medalem skończyli gospodarze Zagłębie.

Sezon 2004, mistrzostwa po raz pierwszy goszczą w Krynicy oraz Nowym Targu. Korzyść własnego lodu przyniosła triumf drużynie Krynickich Diabłów, którzy w finale pokonali ustępującego mistrza Sielec. Trzecie miejsce po raz pierwszy w historii dla drużyny z Bytomia – Huraganu.

W następnym roku (2005) wracamy do Sosnowca, gdzie dwie miejscowe drużyny walczyły o tytuł w finale. Tym razem lepsi okazali się gracze Zagłębia, a Sielec musiał zadowolić się drugim miejscem. Trzecia pozycja pierwszy raz przypada drużynie z Nowego Targu – Zieleni.

Turniej w 2006 roku ponownie miał miejsce na tafli Stadionu Zimowego w Sosnowcu i był szczególny, gdyż po raz pierwszy mistrzowie obronili wywalczony rok wcześniej tytuł. Złoto dla Zagłębia, srebro dla Zieleni Nowy Targ, a na najniższym stopniu podium weszli zawodnicy Sigmy Katowice.

Po dwóch latach Mistrzostwa wróciły na Podhale do Nowego Targu. Tam również miejscowa drużyna radziła sobie najlepiej i cieszyła się z tytułu (Podhale Nowy Targ). W finale Podhale zwyciężyło z Sigmą Katowice, a brązowy medal zawisł na szyjach hokeistów Sielca.

Kolejny turniej ponownie już po raz 5 rozgrywany był w Sosnowcu. Jak to przeważnie bywało, gospodarz nie był zbyt gościnny. Mistrzostwo po 4 latach powróciło w ręce Sielca, który pokonał w decydującym spotkaniu Oliwę Hockey Team, był to premierowy medal na imprezie ogólnopolskiej dla zespołu z Trójmiasta. Drugi team z Sosnowca Zagłębie uzupełniło stawkę na podium.

W 2009 roku rywalizacja powróciła pod Górę Parkową w Krynicy. Drugi rok z rzędu najlepsi byli hokeiści Sielca Sosnowiec, czym powtórzyli wynik z przed kilku lat Zagłębia i zostali drugim zespołem w historii, który obronił tytuł Mistrza Polski. Srebro wywalczyli zawodnicy Polonii Bytom, trzecia pozycja dla Podhala Nowy Targ.

W następnym sezonie turniej zagościł w stolicy – Warszawie. Hala Tor-Waru okazała się przyjazna dla aktualnych mistrzów Sielca, który kolejny rok z rzędu obronił mistrzostwo. Srebrny medal przypadł graczom Podhala Nowy Targ, brązowy Krynickich Diabłów.

W sezonie 2011 gospodarzem MPA był Gdańsk. Tafla lodowa Hali Olivia najbardziej przychylna była dla Polonii Bytom, dla których był to pierwszy złoty medal. Drugie miejsce dla gospodarza Goldwella Gdańsk, trzecie dla innego zespołu z Trójmiasta – Mad Dogs Sopot. Był to bez wątpienia najlepszy turniej dla drużyn znad morza.

W roku 2012 impreza powróciła do Sosnowca, gdzie tradycyjnie królowała drużyna Sielca, wygrywając swój 5 tytuł Mistrza Polski Amatorów. Na podium powróciły również drużyny Sigma Katowice (2 miejsce) i Krynickich Diabłów (3 miejsce).

Ostatnie mistrzostwa organizowała drużyna Pioniera Tychy. Trójka na podium zmieniła się w całości, a najlepiej tamten turniej będą wspominać zawodnicy Wojowników Oświęcim. To pierwszy tytuł mistrzowski tego zespołu i w ogóle pierwszy medal dla jakiegokolwiek teamu z Oświęcimia. Wicemistrzostwem zadowolić się musiał Pionier, brązem Polonia Bytom.

Jak widać pula zespołów które zdobywają medale nie jest zbyt duża. Ogromny wpływ na ostateczny wynik ma miejsce rozgrywania mistrzostw. Na 12 edycji, aż 7 razy Mistrzostwo Polski zdobywała drużyna z miejsca gdzie turniej był rozgrywany.

Najbardziej utytułowany zespół to Sielec Sosnowiec – 5 złotych, 2 srebrne i 1 brązowy medal to ich dotychczasowy dorobek. Ogółem mistrzostwo wywalczyło 7 różnych drużyn (Sielec, Zagłębie Sosnowiec, Podhale Nowy Targ, Krynickie Diabły, Polonia Bytom, Wojownicy Oświęcim i BPT-H Bogucice). Z kolei z medalu obojętnie jakiego koloru cieszyło się 16 zespołów.

Oto medaliści poprzednich edycji Mistrzostwa Polski Amatorów w hokeju na lodzie:

XII MPA (Tychy 2013)
1.     Wojownicy Oświęcim
2.     Pionier Tychy
3.     Polonia Bytom

XI MPA (Sosnowiec 2012)
1.     Sielec Sosnowiec
2.     Sigma Katowice
3.     Krynickie Diabły

X MPA (Gdańsk 2011)
1.     Polonia Bytom
2.     Goldwell Gdańsk
3.     Mad Dogs Sopot

IX MPA (Warszawa 2010)
1.    Sielec Sosnowiec
2.    Podhale Nowy Targ
3.    Krynickie Diabły

VIII MPA (Krynica 2009)
1.    Sielec Sosnowiec
2.    Polonia Bytom
3.    Podhale Nowy Targ

VII MPA (Sosnowiec 2008)
1.    Sielec Sosnowiec
2.    Oliwa Hockey Team
3.    Zagłębie Sosnowiec

VI MPA (Nowy Targ 2007)
1.    Podhale Nowy Targ
2.    Sigma Katowice
3.    Sielec Sosnowiec

V MPA (Sosnowiec 2006)
1.    Zagłębie Sosnowiec
2.    Zieleń Nowy Targ
3.    Sigma Katowice

IV MPA (Sosnowiec 2005)
1.    TMH Zagłębie Sosnowiec
2.    Sielec Sosnowiec
3.    Zieleń Nowy Targ

III MPA (Krynica/Nowy Targ 2004)
1.    Krynickie Diabły
2.    Sielec Sosnowiec
3.    Huragan Bytom

II MPA (Sosnowiec 2003)
1.    Sielec Sosnowiec
2.    AKH Tychy
3.    Zagłębie Sosnowiec

I MPA (Sosnowiec 2002)
1.    BPT-H Bogucice
2.    Zagłębie Sosnowiec
3.    Sparta Wujek

 

KLASYFIKACJA MEDALOWA
Lp. Drużyna Złoto Srebro Brąz Razem
1 Sielec Sosnowiec 5 2 1 8
2 Zagłębie Sosnowiec 2 1 2 5
3 Podhale Nowy Targ 1 1 1 3
- Polonia Bytom 1 1 1 3
5 Krynickie Diabły 1 0 2 3
6 BPT-H Bogucice 1 0 0 1
- Wojownicy Oświęcim 1 0 0 1
8 Sigma Katowice 0 2 1 3
9 Zieleń Nowy Targ 0 1 1 2
10 AKH Tychy 0 1 0 1
- Oliwa Hockey Team 0 1 0 1
- Goldwell Gdańsk 0 1 0 1
- Pionier Tychy 0 1 0 1
14 Sparta Wujek 0 0 1 1
- Huragan Bytom 0 0 1 1
- Mad Dogs Sopot 0 0 1 1


* Niektóre informacje pochodzą ze strony Sielca Sosnowiec