Podsumowanie XIII Mistrzostw Polski Amatorów w Gdańsku

13 MPA w Gdańsku

Emocje związane z imprezą już opadły, wszyscy dotarli do domów jedni w radości, inni z myślami dlaczego im się nie powiodło. Po kilku dniach od zakończenia przychodzi czas podsumowania, każda z drużyn z pewnością zrobi to w swoim gronie, my jako organizatorzy podsumujemy imprezę od swojej strony. Liczba pozytywnych komentarzy, podziękowań skłania nas do stwierdzenia, że Mistrzostwa stały na dobrym poziomie, a praca włożona przez szereg ludzi opłaciła się. Turniej po raz pierwszy był rozgrywany w takim systemie, że każdy mecz do samego zakończenia miał swoją stawkę. Dołączenie dwóch spotkań o utrzymanie spowodowało, że każda drużyna do samego końca o coś walczyła. Atrakcyjność meczów grupowych, które były rozgrywane przez dwa dni była wysoka, a nawet ostatni mecz piątkowego dnia był godny starcia o medal.

Stawka 16 zespołów, które wystąpiły na Mistrzostwach była wyrównana, a poziom sportowy imprezy w oczach zawodników oraz kibiców był wysoki. Wiele ze spotkań rozstrzygało się jedną bramką, były remisy i niesamowite emocje do końcowych sekund kilkunastu meczów. Wszystko to składa się na sukces całej imprezy, sukces który nas ogromnie cieszy. Podczas 34 rozegranych meczów, strzelono 140 goli co daję średnią 4,11 gola zdobytego na mecz. Znakomita średnia, a przecież oba półfinały, gdzie emocji i nerwów były co nie miara, zakończyły się wynikami 1-0. Indywidualnie wśród strzelców najlepsi byli Marcin Pachut i Paweł Kweciński z Pioniera Tychy – obaj zdobyli po 7 bramek dla swojej drużyny. A w całych Mistrzostwach co najmniej jednego gola zdobyło 75 zawodników.

alt

Pierwszy raz korzystano także z powtórek video, do weryfikacji spornych sytuacji bramkowych, w całym turnieju taka sytuacja miała miejsce 5 razy. W całych Mistrzostwach najlepsza okazała się drużyna Sigmy Katowice, która rozpoczęła od porażki z GKH Gdynia, ale później już nikt ich nie pokonał do samego finału. Zespół znakomicie broniący dostępu do własnej bramki i wyprowadzający szybkie i skuteczne kontry, przeciwstawił się zespołom, które dysponowały szerszym składem.

Ze srebrnym medalem skończyli gracze Mad Dogs Sopot, poprawiając swój wynik z przed 3 lat (kiedy to na MPA w Gdańsku zajęli trzecie miejsce). Sopocianie aż do finału nie trafili na pogromcę, ale w najważniejszym meczu doznali porażki po dogrywce. Podium uzupełnia Pionier Tychy - zespół który przyjechał po Mistrzostwo przegrał tylko jeden mecz, w półfinale doznając porażki 0-1 musiał pożegnać się ze złotym medalem. Na pocieszenie zawodnicy z Tychów wywalczyli brąz, który jest drugim medalem w ich historii.

Czwarta pozycja przypadła debiutantowi na ogólnopolskiej arenie – GKH Gdynia, młoda i niedoświadczona ekipa zaszła bardzo daleko i pozostawiła po sobie pozytywne wrażenie.

Po „drugiej stronie” turnieju znalazła się walka o utrzymanie na przyszły rok w Dywizji 1. Los chciał by w jednej parze znalazły się zespoły Wojowników Oświęcim (czyli obrońcy tytułu  mistrza z 2013r.) i Sielca Sosnowiec (najbardziej utytułowanej drużyny w historii). Lepsi okazali się Wojownicy i to oni zagrają za rok w pierwszej dywizji. W drugiej parze o byt walczyli gracze Krynickich Diabłów (m.in. Mistrz Polski 2004r.) i Górale Nowy Targ. Bardziej doświadczony zespół z Krynicy uniknął spadku, ale z pewnością nie taki był ich cel na ten turniej.

Jak widać po zespołach jakie grały o utrzymanie, stawka była tak równa, że każdy mógł powalczyć o medale ale również bronić się przed spadkiem.

W trakcie trwania Mistrzostw naszą stronę oraz profil na facebooku cieszył się ogromną popularnością, a ilości odwiedzin można liczyć w tysiącach. Dziękujemy, że ci którzy nie mogli być osobiście byli z nami w ten sposób.

Klasyfikacja końcowa XIII Mistrzostw Polski Amatorów:
1. Sigma Katowice
2. Mad Dogs Sopot
3. Pionier Tychy
4. GKH Gdynia
5. Goldwell Gdańsk
6. Polonia Bytom
7. Vikings Oświęcim
8. Nesta Toruń
9. Dragons Gdańsk
10. Zagłębie Sosnowiec
11. Cracovia Amatorzy
12. Oliwa Hockey Team
13. Wojownicy Oświęcim
14. Krynickie Diabły
15. Górale Nowy Targ (spadek do Dywizji II w sezonie 2014/2015)
16. Sielec Sosnowiec (spadek do Dywizji II w sezonie 2014/2015)

Nagrody indywidualne:

Najlepszy bramkarz – Radosław Waszkiewicz (Mad Dogs Sopot)
Najlepszy obrońca – Michał Stopa (Pionier Tychy)
Najlepszy napastnik – Marcin Pachut (Pionier Tychy)
Król strzelców – Paweł Kwieciński – 7 bramek (Pionier Tychy)
Klasyfikacja kanadyjska - Paweł Kwieciński - 7 bramek, 4 asysty (Pionier Tychy)

Sędziowie turnieju: Maciej Pachucki, Grzegorz Dzięciołowski i Tomasz Heltman

Mistrzostwa odbyły się pod patronatem Wojewody Pomorskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Gdańska.  
Honorowy Patronat Sportowy nad imprezą objął Mariusz Czerkawski.  
Patronat medialny nad imprezą objęły TVP Gdańsk, Radio Gdańsk, Gazeta Wyborcza Trójmiasto oraz
serwisy internetowe: trojmiasto.pl i hokej.net.

 

Komentarze   

 
#1 KORSARZ 2014-04-17 18:19
Złoty Medal dla 'zawodników' z drużyny,którzy byli zaangażowani w organizacje 13mpa-to nie amatorzy,wolont ariusze,lecz perfekcyjni i profesjonalni w każdej formacji(logist yka,marketing,z arządzanie),zaw odowcy.Wysoki standard dla przyszłych organizatorów,a władze S.Mtoczniowca niechaj zgłoszą się do Was na przeszkolenie.W szystkim Wam gratuluje i serdecznie dziękuje za Wasze poświecenie,każ dy z Was na swojej pozycji nie miał przestojów,nie popełniał błędów wykazał się wysokim poziomem doskonałości stanowiliście zwarty trzon rozumiejącego się zespołu.Myślę że dla Was była to nowa przygoda,zabawa ale też i nowa sprawność doświadczenie w życiowej drodze do kariery.TAK TRZYMAĆ.
Cytować